Vastagbéltükrözés altatásban
Amit a vastagbéltükrözésről (colonoscopia, kolonoszkópia) érdemes tudni
A vastagbéltükrözés (colonoscopia, kolonoszkópia) során a teljes vastagbelet és a vékonybél utolsó 10-20 cm-ét (terminális ileum) tekinthetjük át egy endoszkópon keresztül. A modern videó-endoszkóp egy nagyon vékony, mintavételre és polip eltávolításra is alkalmas, rendkívül flexibilis “cső” amiben fényforrás és egy mini HD kamera van, melynek segítségével a vizsgált teljes bélszakasz egy képernyőre kivetítve követhető.
Milyen betegségek vizsgálatára alkalmas a vastagbéltükrözés?
A vastagbéltükrözés (kolonoszkópia, colonoscopia) alkalmas a teljes vastagbél területén lévő:
- gyulladásos bélbetegségek
- vérzésforrás
- végbél- és vastagbélrák
- vastagbél polip felfedezésére
- valamint a vékonybél utolsó szakaszának vizsgálatára is (terminális ileum, pl. Crohn betegség esetén)
A vastagbéltükrözés során lehetőség van a vastagbélből szövettani mintavételre és vastagbél polip eltávolítására is, így a vastagbélrák kialakulása elkerülhető. A tükrözés szükséges a korai diagnózishoz (ami akár életet is menthet bizonyos kórképek esetén), illetve az eredményes és sikeres kezeléshez.
Mi a teendő vastagbéltükrözés előtt?
A teljes vastagbél kitisztítása/előkészítése érdekében a vastagbéltükrözés előtt 3-4 napos diéta (rost- és salakszegény étrend, bőséges folyadék fogyasztása) és egy napos gyógyszeres előkészítés (hashajtás) szükséges. A vastagbéltükrözés (kolonoszkópia, colonoscopia) előtt a beteg legalább 6 órán át éhgyomorra marad, majd közvetlenül a vizsgálat előtt a páciens szükség esetén még 1-2 beöntést kaphat. A vizsgálathoz EKG, vércsoport, vérkép, vérzési és alvadási paraméterek (vérvétel) lehetnek szükségesek. A vastagbél előkészítésről bővebben itt olvashat.
Vastagbéltükrözés fájdalommentesen, altatásban!
A vastagbéltükrözés az emésztőrendszer részletes vizsgálatához elengedhetetlen, viszont az emberek többsége sajnos fél tőle ezért az endoszkópos (tükrözéses) vizsgálatokat centrumunkban fájdalommentesen, altatásban, aneszteziológus (altatós szakorvos) közreműködésével végezzük.
A kis dózisú, intravénásan adott altatószer, a Propofol alkalmazása az altatásban végett vastagbéltükrözés alatt mára rutinszerűvé vált centrumunkban. Az eljárás az altatásban végzett endoszkópos vizsgálatokat teljesen fájdalommentessé teszi, ráadásul a beteg semmilyen kellemetlenséget sem érzékel a vizsgálat során, hiszen végig alszik. A páciens az endoszkópos vizsgálatot követően 2 órás megfigyelés után otthonába távozhat.
Az altatás során betegeink életfontos paramétereit folyamatosan ellenőrizzük, szükség eseten lélegeztető gép és a szövődmények elhárításához nélkülözhetetlen komplett biztonsági műszerzettség is a helyszínen rendelkezésre áll. Az altatásban végzett vastagbéltükrözés alatt az aneszteziológus az altatószert kis dózisban, frakcionáltan (részletekben) és egyénre szabottan adagolja ezáltal minimalizálva az endoszkópos vizsgálatok alatti szövődményeket.
A vastagbéltükrözés alatti altatásról
Magánorvosi centrumunkban a vastagbéltükrözés fájdalommentesen, altatásban, aneszteziológus (altatós szakorvos) közreműködésével történik.
Az altatás során betegeink életfontos paramétereit folyamatosan ellenőrizzük, szükség eseten lélegeztető gép és a szövődmények elhárításához nélkülözhetetlen komplett biztonsági műszerezettség is a helyszínen rendelkezésre áll. Az altatásban végzett endoszkópos vizsgálatok alatt az aneszteziológus az altatószert kis dózisban, frakcionáltan (részletekben) és egyénre szabottan adagolja ezáltal minimalizálva az endoszkópos vizsgálatok alatti szövődményeket.
A kis dózisú, intravénásan adott altatószer, a Propofol alkalmazása az altatásban végzett vastagbéltükrözés alatt mára rutinszerűvé vált az amerikai és a nyugat európai endoszkópos laboratóriumokban. Az eljárás az altatásban végzett vastagbéltükrözést teljesen fájdalommentessé teszi, ráadásul a beteg semmilyen kellemetlenséget sem érzékel a vizsgálat során, hiszen végig alszik. A vastagbéltükrözés után 2 órás megfigyelést követően otthonába távozhat. Olvassa el pácienseink beszámolóit!
Endoszkópia altatásban a gasztroenterologus szemszögéből
A tápcsatornai endoszkópia, különösen a vastagbéltükrözés nem tartozik a betegek által kedvelt és önként vállalt diagnosztikus eljárások közé, mivel a vizsgálat alatti manipuláció illetve a levegő befúvás sokszor okoz a betegnek kellemetlenséget, esetenként fájdalmas görcsöket, émelygést vagy hányást.
Egy korábbi saját internetes felmérésünk alapján a vastagbéltükrözés alatt az éberen vizsgált betegek közel 30%-ban éreznek szinte elviselhetetlen hasi fájdalmakat és csak kevesebb mint 20% válaszolta azt, hogy csak minimális megterhelést és kellemetlenséget okozott nekik a vizsgálat. Ennek a ténynek két egyenes következménye illetve hatása van az endoszkopos gyakorlatra: egyrészt romlik a betegek complience-e (hozzáállása, lelkesedése), másrészt csökken a minőségi endoszkópia esélye. Mi sem mutatja jobban a beteg affinitásának hiányát, mint az a tény, hogy a vastagbélrák szűrési programok keretében a korábban igazolt széklet vér pozitivitás miatt vastagbéltükrözésre levélben behívott betegek kevesebb mint 50%-a jelenik meg a vizsgálaton! Ha Ön megkérdezi gasztroenterológus endoszkópos orvosát, mi a véleménye az endoszkópos vizsgálat okozta kellemetlenségekről, és az altatásban végzett endoszkópiáról, valószínűleg azt a választ kapja, hogy “A vastagbéltükrözés semmiség, mindenki kibírja, csak a hisztis betegek nem” Egyébként is felesleges megterhelés! Nincs erre semmi szükség!” De mi is történik amikor a “hóhért akasztják”? Egy amerikai tanulmány szerint az 50 év feletti és vastagbélrák szűrés tekintetében veszélyeztetett korcsoportban a gasztroenterologus orvosok közül csak 25% esett át szűrő jellegű vastagbéltükrözesen illetve engedte meg, hogy valamelyik kolléga megtükrözze, de akkor is csak altatásban. Másrészt az ébren végzett endoszkópos vizsgálat okozta fájdalom és kellemetlenség arra ösztönzi az Ön gasztroenterológusát, hogy minél gyorsabban befejezze, vagyis lényegében elkapkodja az Ön endszkópos vizsgálatát! Mert a jó orvos nem szeret a betegeknek fájdalmat okozni. De vajon jót tesz a betegének az endoszkópos orvos ha rövidre fogja a szenvedését. A válasz egyértelműen nem! Hiszen számos tanulmány igazolta, hogy a 7 percen belül befejezett vastagbéltükrözéses vizsgálatok eseten jelentősen, több mint 10%-al nő a polip elnézési esély, vagyis a téves diagnózisok aránya. Ezt persze senki sem szeretné! Leggyakoribb “szakmai” érv az altatásban (Propofolos mely szedáció) végzett endoszkópiával szemben, a felesleges megterhelés mellett annak hangoztatása, hogy az altatott beteg nem jajgat, így az orvosa nem veszi észre ha az endoszkóppal szövődményeket okozott vagy fog okozni. Ez azonban egy tévhit. Annak ellenére, hogy az USA-ban több százezer beteg altatásban végzett endoszkópos vizsgálatairól vannak pontos adataink, soha semmilyen eredmény nem igazolta ezeket a tévhiteket. Az altatásban végzett vastagbéltükrözés során a szövődmények nem nőttek hanem csökkentek. A minőségi endoszkopia és a teljes vastagbélet áttekintő colonoscopos vizsgálatok aránya javult. A vizsgálat elfogadottsága nőtt. A gasztroenterológus szemszögéből ez utóbbi két tényező a legfontosabb.
A vastagbéltükrözés után
A vastagbéltükrözést követően a beteg a vizsgálatról írott leletet, véleményt, színes fotódokumentációt és CD-t kap, utóbbin a vizsgálat alatt rögzített képeket is a rendelkezésre bocsátjuk, így az eredményeket a későbbiekben ezzel összehasonlíthatjuk. Amennyiben szövettani mintavétel történt, vagy polip eltávolítás, ezeknek az eredménye kb. 1 hét után esedékes.
Kapszula endoszkópia
– tükrözés endoszkóp nélkül!
A kapszula endoszkópia a jövő vizsgálati módszere, mely során az endoszkópos (tükrözéses) vizsgálathoz hasonló minőségű képet kapunk az előbbi kellemetlenségei nélkül, azaz nincs fájdalom, vagy fertőzésveszély, és nincs szükség altatásra és levegő befúvásra sem. A vizsgálatokat hazánkban egyedülállóan nagy számban és a legnagyobb gyakorlati tapasztalattal végezzük. Rendelkezésre áll a nyelőcső, a vékonybél és a vastagbél kapszula endoszkópia is!
Egyéb orvosi szolgáltatásaink
Centrumunkban folyamatosan bővülő szolgáltatásokkal várjuk kedves pácienseinket. Jelenleg elérhető: Gasztroenterológia ∙ Fájdalommentes endoszkópia ∙ Kapszula endoszkópia ∙ Széklet- és teljes tápcsatornai szűrővizsgálatok ∙ Komplex szűrővizsgálatok ∙ Somatoinfra diagnosztika ∙ Egészségmegőrző programok ∙ Ultrahang diagnosztika ∙ Reumatológia ∙ Manuál- és fizioterápia ∙ Kardiológia ∙ Nőgyógyászat ∙ Urológia ∙ Proktológia ∙ Masszázs ∙ Sensolite polarizált fényterápia.